LCS 2022 Night of Celebration

Dedicated to excellence in education

2022 Honorees

  • Adult and Community Education  

    Regina Browning, Principal
    Ervin Alday, RETIREE
    Karen Atkinson, RETIREE
    Catherine Baham, GH
    Verdell Hall, RETIREE
    Elizabeth Heffington, Senior Volunteer
    Brenda Lee, RETIREE
    Vanessa Rua, Adult Volunteer
    Josephine Sloan, SREY/RETIREE

    Comments (-1)
  • Apalachee Tapestry Magnet School of the Arts

    Tiffany Williams, Principal
    Nicole Green, TOY
    Anthony Jones, Senior Volunteer
    Samantha Love, GH
    Christopher Seabrooks, SREY
    Curtis Watson, RETIREE
    Faith Baptist Church, PFE

    Comments (-1)
  • Astoria Park Elementary School 

    Cassandra Poole, Principal
    Jasmyne Holmes, GH
    LaTasha Jones, TOY
    Deborah Madden, RETIREE
    Katrinka Norwood, RETIREE
    KeTurah Poole, SREY
    Geraldine Williams, RETIREE

    Comments (-1)
  • Augusta Raa Middle School

    Marcus Scott, Principal
    Shawn Ackerman, GH
    Patricia Biehler, RETIREE
    Shigella McGriff, SREY –FINALIST
    Alma Parker, TOY
    Cynthia Prescott, RETIREE
    Jennifer Williams, RETIREE

    Comments (-1)
  • Bond Elementary School

    Delshauna Jackson, Principal
    Blondie Bennett, RETIREE
    Thecla Brown, RETIREE
    Wanda Daniels, SREY
    Clara Hampton, GH
    Ira Johnson, Senior Volunteer
    Constance Manning, RETIREE
    Shanterria Robinson, TOY
    Anthony Williams, RETIREE
    Tallahassee Sunrise Rotary Club, PFE

    Comments (-1)
  • Buck Lake Elementary School 

    Billy Millard, Principal
    Jennifer Brown, SREY—Finalist
    Norine Mitchell, GH
    Rachel Ryan, TOY
    Charlie Velazquez, Mentor
    Hobbit American Grill, PFE

    Comments (-1)
  • Canopy Oaks Elementary School

    Staci Mortham, Principal
    Bernice Brown, RETIREE
    Marie Burns, RETIREE
    Sharron Dollar, SREY
    Atricia Goode, GH
    Cathy Healy, RETIREE
    Ronald Frederick, Senior Volunteer
    Jamie McBrearty, TOY

    Comments (-1)
  • Chaires Elementary School

    Michael Holmes, Principal
    Erin Adams, Adult Volunteer
    Tracie Davis, Mentor
    Janeen Hall, TOY
    John Herzog, GH
    Frank Pondexter, SREY
    Lester Stephens, RETIREE

    Comments (-1)
  • Chiles High School

    Joe Burgess, Principal
    Megan Abbott, TOY
    William Buchanan, RETIREE
    Harold Cheeseborough, SREY
    Stephanie Hart, Adult Volunteer
    Leisa Johnson, RETIREE
    Sherri Kelly Kawagoye, RETIREE
    Jeffrey Lightfoot, RETIREE
    Lucy McKee, Youth Volunteer
    Rebecca Robinson, RETIREE
    Kate Strickland, GH
    Lisa Strickland, RETIREE
    Laura Vaughn, RETIREE

    Comments (-1)
  • Cobb Middle School

    Sarah Hembree, Principal
    Tiffany Davis, Mentor– DISTRICT WINNER
    Wendi Davis, GH
    Brent Hartsfield, Senior Volunteer
    Miatta Jalaber, Adult Volunteer
    Maureen Parrott, TOY
    Ava Williams, Youth Volunteer
    5 Star Pizza, PFE

    Comments (-1)
  • Conley Elementary School at SouthWood

    Jason Koerner, Principal
    Claretha Florence, SREY
    Valencia Hallowell, TOY
    Pam Jameson, Senior Volunteer
    Barbara Myers, RETIREE
    Asia Ross, GH
    SS&P, PFE—DISTRICT WINNER

    Comments (-1)
  • Construction & Facilities

    David Akinsanya, Retiree

    Lise Baggs, Retiree

    Karen McCurley, Retiree

    Comments (-1)
  • Deerlake Middle School

    Stephen Mills, Principal
    Jenny Carter, Adult Volunteer
    Dianne Jackson, RETIREE
    Linda Johnson, RETIREE /TOY—Finalist
    Victoria Lightfoot, RETIREE
    Bryan Miller, Youth Volunteer
    Joseph Miller, GH
    Carol O’Connor, RETIREE
    Dorothy Twyford, SREY

    Comments (-1)
  • DeSoto Trail Elementary School

    Michele Keltner, Principal
    Sarah “Ashley” Bennett, TOY
    Carol Bird, RETIREE
    John Croley, Mentor
    Porshe DuPont, GH
    James “Branson” Hurst, Youth Volunteer—DISTRICT WINNER
    Jessica Milton, Adult Volunteer
    LeJina Payne, SREY—Finalist
    Erma Sever, Senior Volunteer
    Elite Sporting Goods, Small PFE

    Comments (-1)
  • Early Childhood Programs

    Brooke Brunner, Director
    Shelle Cooper, RETIREE
    Leslie Freeman, RETIREE
    Vicki Young, RETIREE

    Comments (-1)
  • Exceptional Student Education

    Dr. T. Alan Cox, Asst Superintendent
    Joyce Delaney, RETIREE
    Lisa Kane, RETIREE
    Pamela McComb, RETIREE

    Comments (-1)
  • Facilities

    Danny Allbritton, Director
    David Akinsanya, RETIREE
    Lise Baggs, RETIREE
    Karen McCurley, RETIREE

    Comments (-1)
  • Fairview Middle School

    Rusty Edwards, Principal
    Jennifer Cameron, TOY
    Alphonso Dorsey, SREY
    Amanda Farrell, GH
    Jason Fauble, Mentor
    Grace Frances, Adult Volunteer
    Phillip Hannah, RETIREE
    Mark Weismantel, RETIREE
    Emerge Church, PFE

    Comments (-1)
  • Financial Services

    Kim Banks, Asst. Superintendent
    Brenda Whitaker, RETIREE

     

    Comments (-1)
  • Fort Braden (K-8) School

    Jimbo Jackson, Principal
    Christine Aron, RETIREE
    Dr. Julie Baisden, GH
    Kyle Callahan, SREY
    Jan Cook, Senior Volunteer
    Bambi Jackson, RETIREE
    June Moberly, RETIREE
    Ashley Prosser, TOY—Finalist

    Comments (-1)
  • Gilchrist Elementary School

    Scotty Crowe, Principal
    Gabrielle Ahnberg, RETIREE
    Wanda Brown, RETIREE
    Gussie Sherman, RETIREE
    Kathleen Sherman, Senior Volunteer
    Dieonne Smith, RETIREE
    Kasey Sprague, SREY
    Mary Stuart, RETIREE
    Carrie Thornton, TOY
    Michelle Vasquez, GH
    Mason Walker, Youth Volunteer
    Rebekah Weldon, Adult Volunteer

    Comments (-1)
  • Godby High School

    Desmond Cole, Principal
    Patricia Gavin, RETIREE
    Susan Howard, REIIREE
    Joshua Johnson, GH
    Daphne McClain, RETIREE
    Earl Moore, RETIREE
    Beverley Rines, RETIREE
    Beverly Remland, Senior Volunteer
    Cheryl Wimberley, RETIREE
    City Church, PFE

    Comments (-1)
  • Gretchen Everhart School

    Jane Floyd-Bullen, Principal
    Lisa Bartholf, Adult Volunteer
    Caroline “Cara” Edenfield, TOY
    Ruby Gilyard, RETIREE
    Ronnie Herring, RETIREE
    Rykia Jackson, GH
    Gloria McCloud, RETIREE
    Altamease Miles, SREY /RETIREE - Finalist

    Comments (-1)
  • Griffin Middle School

    Zelena O’Banner, Principal
    Allison Agbasoga, GH
    Maliek Denmark, Youth Volunteer
    Christin Ellrich, TOY
    Stacy Troutman, SREY
    Ruby Walker, RETIREE

    Comments (-1)
  • Frank Hartsfield Elementary School

    Dr. Rhonda Blackwell-Flanagan, Principal
    Susan Fordham, RETIREE
    Nikki Glenn, SREY
    Vernisha Howard, GH– FINALIST
    Nancy Oakley, TOY
    Mary Jo Peltier, RETIREE
    Rudean Rogers, RETIREE
    Jennifer Siddoway, Adult Volunteer
    South City Foundation, PFE—WINNER

    Comments (-1)

2022 In Memoriam

  • dove Arthur Stephens, Sr.

    1952 - 2022
    W.T. Moore Elementary School

    Comments (-1)
  • dove Elizabeth Calhoun

    1980—2022
    Leon Virtual School

    Comments (-1)
  • dove Tracy Jefferson

    1972—2022
    James S. Rickards High School

    Comments (-1)
  • dove Janet Mejia

    1953—2022
    Killearn Elementary School

    Comments (-1)
  • dove Tammaela Carter

    1966—2022
    Bond Elementary School

    Comments (-1)
  • dove Anurak Julaka

    1963—2022
    Transportation

    Comments (-1)
  • dove Logan Hurst

    1981—2021
    Canopy Oaks Elementary School

    Comments (-1)
  • dove Germaine Harley

    1978—2021
    Fairview Middle School

    Comments (-1)
  • dove Kendal Johnson

    1977—2021
    Griffin Middle School

    Comments (-1)
  • dove Jessica Brown

    1985 - 2021
    Pineview Elementary School

    Comments (-1)

Teacher of the Year

Glenn Howell EOY

School Related EOY

LCS 2022 Night of Celebration Virtual Ceremony Live Stream

CLOSE
CLOSE