• Teacher & Staff pairings for 2017- 2018 are available in the table below. Click on the name links to access Teacher and Staff Questionnaires for this school year.

     

     

    Comments (-1)

PRE KINDERGARTEN

Teacher                                                      Staff 
 
Ruppert Julie Lawler& Dana Mathis - Instructional Assistants 
Schneggenburger Sharon Bell & Lorraine Helms - Instructional Assistants 
Margie Harvey 

KINDERGARTEN

Teacher                                                      Staff 
Corder Monica Oskowis - Paraprofessional 
Cowart Saralynn Tucker - Front Office Secretary 
Hobbs Kathy Jacobsen - Guidance 
Pettway Carmen Conner - Assistant Principal 
McGrane Kim McFarland - Principal 
Meyer Kim Kennett - Executive Secretary 
Munoz Alberta Bellamy - Cafeteria 

FIRST GRADE

Teacher                                                      Staff 
Burnette Erin Beck -Nurse 
Carroll Melaine Williams - Maintenance 
Hill Cheryl Nix - Talented/ Gifted 
Lunsford Carlos Dickey - Maintenance 
Tharpe Shanda Cummings - Cafeteria 
Harley Amanda Hall - Speech/ Language 

SECOND GRADE

Teacher                                                      Staff 
Douglas Dennis Colson - Maintenance 
Doxsee Deward Johnson - Maintenance 
Harp Jeanie Evans - Cafeteria 
Sanford Ashley Mayo - Guidance 
Nault Erma Sever - Media & Lisa Crowe - Reading Coach 
Vinson Chris Berlin - Paraprofessional 
Deledda Ronnie Thompson - Maintenance 

THIRD GRADE

Teacher                                                      Staff 
Pearson Patty Thompson - Technology 
Homme Teresa Lee - Bookkeeper 
Lovern Lauren Clenney - Resource Teacher 
Welke Peggy Fogliano - Paraprofessional 
Clemons Julie Zettle - Speech & Language Assistant 
Fish James Thompson - Maintenance 
Conrad Christy Cameron - Front Office Secretary 

FOURTH GRADE

Teacher                                                      Staff 
Blackburn Cheryl Green- Extended Day 
Muy Chris Ashby - Behavior Specialist 
Trierweiler Colleen Drake - Extended Day 
Stephens Allison Eto - Behavior Specialist 
Doss Juanice Jones - Maintenance 
Gaddy Joni Hartsfield - iReady Coordinator 

FIFTH GRADE

Teacher                                                      Staff 
Davidson Heather Bradford - Speech/ Language 
Harry Chris Hirst - Cafeteria Manager 
Sullivan Carole Hull - Music 

MULTI GRADE

Teacher                                                      Staff 
Dodd Dana Tomlinson & Kelly Wilhelm - Paraprofessionals 
Irvin Michelle Schwartz & Selena Tarver - Paraprofessionals 
Oole Deitra Kemmer & Marian Futrell - Paraprofessionals 
Clancy Ava Lee - Paraprofessional